Hvad er rådgivergruppen?

Konferencen skal være aktuel, faglig og visionær - i en form som giver deltagerne det bedst mulige optag af viden, nye kompetencer og inspiration.

Derfor inviterer vi hvert år en gruppe engagerede, kompetente fagpersoner og interessenter fra undervisningsverdenen til at give deres bud på indhold og form til læringsfestivalens konference.

Rådgivergruppen lægger utrolig meget energi i arbejdet - og Danmarks Læringsfestival ville ikke være det samme uden.

Nedenfor finder du en præsentation af Rådgivergruppen 2019.

Anders Breinholt Tech College
Anders Olesen Sigh VUC Nordjylland
Anne Birgitte Lieberkind NEXT - HTX Sukkertoppen
Anne Mette Lundstrøm It-Center Fyn
Anne Wieth-Knudsen DEG
Annette Nordstrøm Hansen GL
Birgitte Petersen STIL - Kontor for Pædagogisk It
Birgitte Reindel Pædagogisk Læringscenterforening
Bjørn Ilsøe CFU
Camilla Hutters  EVA
Celia Victoria Hørby Arnesen STIL - Kontor for Digitalisering
Christine Bernt Henriksen DI
Claus Berg STIL - Kontor for Pædagogisk It
Claus Faber Timm STUK - Gymnasiekontoret
Claus Aarøe STIL - Kontor for Pædagogisk It
David Garde-Tschertok STIL - Kontor for Pædagogisk It
Dorte Fristrup DG - Aarhus Statsgymnasium
Erik Arendal Aarhus Universitet
Finn Togo STIL - Kontor for Pædagogisk It
Hans Laugesen GL
Heidi Theilmann Schmidt Københavns Kommune
Henrik S. Nielsen Digital Dannelse og Læring
Henrik Schneider STIL - Kontor for Pædagogisk It
Jesper Eriksen Tietgen Online
John Klesner Danmarks It-vejlederforening
Kirsten Drotner SDU
Lars Benzon Knudsen Campus Vejle - Erhvervsuddannelser
Lars Bluhme DG - Odder Gymnasium
Lars Ringgaard Kristensen Aalborg Handelsskole
Lena Søllingvraa Randers Hf & VUC
Lisbeth Kjær CFU
Lykke Bay  STIL - Kontor for Pædagogisk It
Mads Sode STIL - Kontor for Pædagogisk It
Mads-Peter Galt KL
Malte Von Sehested It-Torvet, Gyldendal Innovation
Maria Rasmussen Roskilde Handelsskole
Marianne Riis Professionshøjskolen Metropol
Mette Rønø Danmarks Lærerforening
Michelle Adrian UVM Departementet, Kontor for Erhvervs- og Voksenuddannelser
Morten Smidstrup LO
Morten V. Holten-Andersen Københavns Kommune
Niels Bo Thomsen Pædagoguddannelsen i Kolding
Peter Bruus  ZBC
Peter Kjølbye Zinkernagel HF & VUC København Syd
Rasmus Edelberg Skole og Forældre
Stina Kjær Madsen STUK - Kontor for Specialpædagogisk Støtte
Søren Hoppe Christensen Uddannelsesforbundet
Thomas Jørgensen Danske Gymnasier
Timm Troest Hald Mørkhøj Skole
Tobias Smidt Furesø Kommune
Verner Lynge Nielsen Lærerplansgruppen for Teknologiforståelse (FGU)
Søg på Danmarks Læringsfestival