Præsentationer for den 14. marts

Det er ikke alle oplæg, hvor præsentationerne er tilgængelige.

Keynotes og tværgående

KeynoteChristiane Vejlø

Keynote: Dr. Leigh Ann Delyser, se præsentation fra oplæg her

Keynote: Nikolaj Sonne

Grundskole

Ledelse

Gymnasium

Voksen- og efteruddannelser

Tværgående

10.00-10.45

Sæt de store naturvidenskabelige fortællinger i spil i din undervisning

ved Peter C. Kjærgaard

Se præsentation fra oplæg her

eTwinning som skoleudviklingsværktøj

ved Jan Wittrup, Lisbeth Kodal og Claus Berg

Se præsentation fra oplæg her

Sæt de store naturvidenskabelige fortællinger i spil i din undervisning

ved Peter C. Kjærgaard

Se præsentation fra oplæg her

Fremtidens efteruddannelse og kompetencer

ved Stina Vrang Elias, DEA, og Martin Liebing Madsen, FH

Se præsentation fra oplæg her

12.15 - 13.00

Styr på GDPR

ved Rikke Møller og Anja Emilie Larsen

Se præsentation fra oplæg her

Relationsskabende faglig visionsledelse

ved Lotte Bøgh Andersen

Se præsentation fra oplæg her

Erfaringer ved anvendelse af interaktive laboratoriesimulationer i de naturvidenskabelige fag

ved Søren Lillelund Bech, Guido Makransky, Pia Dolberg Myler og Mikkel Marfelt

Se præsentation fra oplæg her

National strategisk indsats for digitalisering af VEU - de første resultater og de næste skridt

ved EVA, Epinion og Styrelsen for It og Læring

Se præsentation fra oplæg her

En verden i digital transformation

ved Tim Frank Andersen

13.15 - 14.00

Teknologiforståelse i praksis

ved Lis Zacho og Mette Bonde

Se præsentation fra oplæg her

It i raketfart eller i nedsmeltning?

ved CRAFT's Advisory Board

Se præsentation fra oplæg her

Bliv inspireret! Høst gode erfaringer og kom videre med digital voksen- og efteruddannelse

ved repræsentanter fra flere erhvervs-, voksen- og efteruddannelser

Se præsentation fra oplæg her

Master i IKT og Læring – Hvad ved vi nu?

ved master-dimittender fra IKT og Læring

Se præsentation fra oplæg her

14.15 - 15.00

Eleverne tager scenen

ved elever fra Valhøj Skole og Islev Skole, Rødovre Kommune

Dataetiske dilemmaer

ved Helene Ratner og Anne Mette Thorhauge

Se præsentation fra oplæg her

Computational Thinking i de gymnasiale uddannelser

ved Steen Hoffmann, Adam Etches og Frode Peulicke

Se præsentation fra oplæg her

3 fluer med et smæk – Teknologiforståelse i voksenuddannelsen gennem e-læring

ved Michael Lund-Larsen og Bent B. Andresen

Se præsentation fra oplæg her

Makerspace – Do’s and Dont’s

ved Furesø Kommune (Minimakerspace) og Silkeborg Kommune (Fablab)

Se præsentation fra oplæg her

Søg på Danmarks Læringsfestival